V omílacím stroji dochází k nepřetržitému vzájemnému pohybu obrobků a omílacích tělísek. Pohyb v omílacím stroji je zajištěn budičem kmitů, odstředivou silou nebo vlečným zařízením.
Kovy, plast, gumu, polodrahokamy, kameny (kačírek) atd. Základní technologie omílání umožňují nahradit drahou ruční práci při odstraňování otřepů, broušení, leštění, odmašťování v lepší kvalitě při odstranění lidského faktoru chyby. Kde neočekáváte omílání a přesto je to běžné. Omílání se používá k opracování polotovarů zubních protéz, titanových implantátů, leštění kloubních náhrad, ve zlatnictví na výrobu šperků, v hotelech na mytí a leštění příborů.
U dekorativních výrobků je hlavním požadavkem vzhled, u kulových čepů nižší tření, u turbínových lopatek tryskových motorů nižší odpor vzduchu, u nábytkového kování tenčí vrstva kovu při následné galvanické úpravě, u převodů nižší otěr, nižší hlučnost u ložisek atd. To vše dokáže proces omílání řešit.
Při lisování, obrábění, tváření atd. jsou používána nejrůznější mazadla. Omílání je ideální pro spojení dvou výrobních operací – odmašťování a broušení dílců. Omíláním lze odstraňovat z povrchu mastnoty, vrstvy rzi, okují anebo nežádoucí zabarvení po předchozích tepelných úpravách.
Broušení pomocí brusné pasty umožňuje broušení a leštění spojit do jedné operace. V průběhu omílání nejprve dojde k vybroušení drsného povrchu. Jakmile je omíláním - broušením dosaženo požadovaného povrchu, jsou z omílací vany odplaveny zbytky volného brusiva a proces broušení se mění na proces leštění.