K rozvoji využíváme dotační programy UE flag

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ : Dne 30. a 31. 5. 2024 se uskuteční Den otevřených dveří. Neváhejte se připojit k přátelskému setkání, sdílení zážitků a pracovních zkušeností přímo v našich výrobních prostorách. ...Číst celé

Skrýt

Co je omílání?

Jak to funguje?

V omílacím stroji dochází k nepřetržitému vzájemnému pohybu obrobků a omílacích tělísek. Pohyb v omílacím stroji je zajištěn budičem kmitů, odstředivou silou nebo vlečným zařízením.

Jaké materiály lze omílat?

Technologie omílání - ilustrační foto Kovy, plast, gumu, polodrahokamy, kameny (kačírek) atd. Základní technologie omílání umožňují nahradit drahou ruční práci při odstraňování otřepů, broušení, leštění, odmašťování v lepší kvalitě při odstranění lidského faktoru chyby. Kde neočekáváte omílání a přesto je to běžné. Omílání se používá k opracování polotovarů zubních protéz, titanových implantátů, leštění kloubních náhrad, ve zlatnictví na výrobu šperků, v hotelech na mytí a leštění příborů.

Proč broušení, leštění i odmaštění?

Technologie omílání - ilustrační foto U dekorativních výrobků je hlavním požadavkem vzhled, u kulových čepů nižší tření, u turbínových lopatek tryskových motorů nižší odpor vzduchu, u nábytkového kování tenčí vrstva kovu při následné galvanické úpravě, u převodů nižší otěr, nižší hlučnost u ložisek atd. To vše dokáže proces omílání řešit.

Při lisování, obrábění, tváření atd. jsou používána nejrůznější mazadla. Omílání je ideální pro spojení dvou výrobních operací – odmašťování a broušení dílců. Omíláním lze odstraňovat z povrchu mastnoty, vrstvy rzi, okují anebo nežádoucí zabarvení po předchozích tepelných úpravách.

Broušení pomocí brusné pasty umožňuje broušení a leštění spojit do jedné operace. V průběhu omílání nejprve dojde k vybroušení drsného povrchu. Jakmile je omíláním - broušením dosaženo požadovaného povrchu, jsou z omílací vany odplaveny zbytky volného brusiva a proces broušení se mění na proces leštění.